Çiçeklerin Insanlar Üzerindeki Etkisi

Çiçeklerin insanların duyguları ve kendilerini daha iyi hissetmeleri üzerindeki olumlu etkilerini, çok iyi bilmekteyiz. Ancak, bu olumlu etkinin bilimsel olarak kanıtlanması için New Jersey Devlet Üniversitesi, çiçeklerin insan duyguları üzerine olan etkileri hakkında, geniş çaplı bir araştırma yapmıştır.

 

Sevgiliye giderken götürülen tek bir gül, veya bir demet çiçek sevgilideki olumlu etkisi, mutluluğu yüzüne yansır. Sevgiliye, “gülünce yüzünde güller açıyor” deriz. Boşuna dememişler, çiçekle sevginin muhabettini…

 

Araştırma ekibi, 10 ay çalıştıktan sonra dünyada ilk kez “Çiçeklerin İnsan Duygularına olan Etkileri” konulu araştırmanın sonuçlarını 22 Eylül 2000 tarihinde açıklamıştır. Dr. Haviland-Jones tarafından yapılan açıklamaya göre; çiçekler normalde sanılandan çok daha fazla neşeli duyguları ortaya çıkartıyor, hayattan alınan zevkle ilgili duyguları yüceltiyor ve çiçekli ortamda bulunulduğu andan itibaren kişinin davranışlarının çok daha pozitif olmasını sağlıyordu. Sonuç olarak, çiçeklerin insan davranışları üzerindeki doğal ve sıhhatli etkisi bilimsel olarak da kanıtlanmış oldu.

 

İşte araştırmanın sonuçları:

1. Çiçeklerin, mutluluk üzerine ani bir etkisi vardır: Araştırmaya katılanlar, kendilerine çiçek verildiğinde, bu çiçekleri gerçek ve sevinç dolu gülücüklerle karşılamışlar, büyük bir zevk ve memnuniyet ifadesi sunmuşlardır. Bu reaksiyon, evrensel olup tüm yaş gruplarında geçerlidir.

2. Çiçeklerin duygular üzerinde uzun sure geçerliliğini koruyan pozitif etkisi vardır: Araştırmaya katılanlar, bir kimseden çiçek aldıklarında, depresyonları ve mutsuzlukları azalmış buna karşılık mutluluk ve hayattan aldıkları zevk artmış ve bu duygular uzun süre devam etmiştir.

3. Çiçekler daha samimi ve içten ilişkiler sağlamaktadır: Çiçeklerin bulunduğu bir ortamda, aileler ve arkadaşlar arası kurulan ilişkilerin daha samimi ve candan oldukları gözlemlenmiştir.

4. Çiçekler paylaşmanın sembolüdür: Araştırmada kişilerin evlerinin hangi bölümlerinde çiçek bulundurdukları da incelenmiştir. Çiçekler teslim alındıktan sonra kişilerce, antre, oturma odası ve salon gibi evin ziyaretçilere açık kısımlarına konuldukları gözlenmiştir. Bunun sebebi de çiçeklerin bulundukları ortamın atmosferini paylaşma duyguları ile doldurmasıdır.

 

Dr. Haviland-Jones son olarak: “Çalışmamda, bir çiçek aranjmanının insan duygularına yaptığı ani ve belirgin olumlu degişiklikleri yapan başka bir şey bulamadım” dedi.

 

Metnin orjinali için Tıklayınız.

BU HAFTA EN ÇOK TERCİH EDİLEN ÇİÇEKLERİMİZ

Daha fazlası için tıklayınız!

Ücretsiz Kargo
Ücretsiz Kargo
24 saatte teslimat
24 Saat İçinde Teslimat
Güvenli Alışveriş
Güvenli Alışveriş
Müşteri Memnuniyeti
%100 Müşteri Memnuniyeti